„Motinystės bausmė“ – kodėl ją vis mieliau matuojasi ir vyrai vadovai

Šaltinis: „Verslo žinios“ Publikacijos data: 2023.05.24 Nuoroda: Verslo žinios


Dažnai CEO aukoja dalį atostogų, nes baiminasi, kad be jų įmonė vargiai išsivers. O jei jų nebūtų visus metus? Būtent taip pasielgė Vytautas Matulevičius, komunikacijos agentūros „Bosanova“ vadovas ir didžiausias akcininkas: jis nusprendė su sūnumi praleisti metus.

„Su žmona taip susitarėme vos sužinoję apie šeimos pagausėjimą. Todėl laiko suplanuoti mano pasitraukimui nuo darbų tikrai buvo. Jei planuoji, ruošiesi iš anksto, nesvarbu, ar esi specialistas, ar CEO, didelių nesklandumų įmonėje neturėtų kilti“, – kalba V. Matulevičius.

Vyras sako, kad vienu svarbiausių tokio sprendimo motyvų tapo perskaitytas straipsnis, kuriame vyresnio amžiaus žmonės dalijosi, kad labiausiai gyvenime gailisi per mažai laiko praleidę su šeima ir artimaisiais.

Vytautas Matulevičius, komunikacijos agentūros „Bosanova“ vadovas.

„Supratau, kad nenoriu, jog man taip nutiktų“, – teigia komunikacijos agentūros vadovas.

Be to, anot V. Matulevičiaus, ilgesnė pertrauka nuo darbo turi ne vieną naudą ir karjerai.

„Tai proga į viską pažvelgti iš kitos perspektyvos, pailsėti nuo rutinos. Taip pat patobulinti minkštuosius įgūdžius: kantrybę, empatiją, gebėjimą derėtis ir pan. Proga tapti geresniu vadovu, nes imi geriau suprasti, kaip jaučiasi darbuotojai, kurie buvo atsitraukę nuo darbo auginti vaikų“, – sako V. Matulevičius.

Atotrūkis tarp atlyginimų

Palmira Sirusienė, personalo atrankų ir mokymų bendrovės „Noriu personalo sprendimų grupė“ direktorė.

Neretai sprendimą, kas iš partnerių rinksis vaiko auginimo atostogas, lemia atlygis. Ne paslaptis, kad vyrai statistiškai uždirba daugiau.

„Jei šeimoje yra du ar trys vaikai, moteris net kelerius metus iškrenta iš darbo rinkos. Natūralu, kad jos alga nekils taip, kaip toliau dirbusio vyro“, – sako Palmira Sirusienė, personalo atrankų ir mokymų bendrovės „Noriu personalo sprendimų grupė“ direktorė.

Ilgos mokamos atostogos skatina moteris likti ilgiau namuose, o paskui už tai jos yra „baudžiamos“ mažesniu atlygiu ir galiausiai mažesnėmis pensijomis nei vyrai.

„Yra net toks terminas „motinystės bausmė“ – kai moteris išeina atostogų, jai nekeliamas atlyginimas kaip kitiems. Jeigu per dvejus metus kolegoms dėl įmonės atlygio didinimo politikos prisideda 10–20%, grįžusi moteris gaus tiek, kiek turėjo išeidama“, – sako Romualda Stragienė, Inovacijų agentūros direktorė, asociacijos „Lyderė“ valdybos narė.

Anot R. Stragienės, mokslininkų vertinimais, moterų pajamų sumažėjimas po vaiko gimimo duoda ilgalaikį apie 20% atlygio atotrūkį, palyginti su vyrų arba moterų, neturinčių vaikų, darbo užmokesčiu. 

Iš užburto rato

Vaiko priežiūros atostogų dalijimasis tarp partnerių galėtų prisidėti prie šio atotrūkio sumažėjimo. Kuo daugiau moterų darys mažesnę pertrauką nuo darbo, tuo mažiau kentės jų profesinis gyvenimas ir atlyginimas.

„Kuo moterys eis aukštesnes ir geriau mokamas pareigas, tuo, tikėtina, ir daugiau vyrų rinksis vaikų auginimo atostogas“, – sako P. Sirusienė. 

Štai R. Stragienė kalba, kad abu tėvai drąsiau grįžtų į darbus ir lengviau derintų šeiminius bei darbinius įsipareigojimus, jei būtų geriau organizuojama viešoji infrastruktūra.

„Valstybė turi rūpintis ne išmokomis ir atostogų trukme, o lengvai prieinamomis vaiko priežiūros paslaugomis“, – sako R. Stragienė

Romualda Stragienė, Inovacijų agentūros vadovė.

Tėvystė Lietuvoje

Kaip rašė VŽ, Lietuvoje darbuotojams gimus vaikui suteikiamos mokamos trisdešimties kalendorinių dienų trukmės tėvystės atostogos.

Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymu Seimas yra nustatęs teisę gauti kiekvienam iš tėvų neperleidžiamas 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogas.

Jų metu mokama 78% gauto uždarbio dydžio išmoka, likusius mėnesius pasirinktinai: iki vaikui sueis 18 mėnesių – 60%, o iki sueis 24 mėnesiai – pirmaisiais metais – 45%, antraisiais – 30% gauto atlyginimo.