Darbuotojas, „panašus į mane“, nebūtinai geriausias

Šaltinis: „Verslo žinios“
Publikacijos data: 2015.11.02
Nuoroda: Darbuotojas, „panašus į mane“, nebūtinai geriausias

Tai, kad vadovas neretai į darbą priima kažkuo į save panašius asmenis, yra žmogiška. Jei tarp dviejų vienodas kompetencijas turinčių kandidatų vienas kilęs iš to paties krašto, kaip ir direktorius, greičiausiai darbo vieta bus pasiūlyta jam. Arba jei vadovą ir kandidatą vienija panašūs pomėgiai, tarkim, abu yra prisiekę žvejai, ši savybė irgi paskatins pirmenybę atiduoti pastarajam, o ne kandidatui, kuris žvejybai yra visiškai abejingas.

Pakeitė požiūrį
 
Ši nerašyta „panašaus į mane“ taisyklė neretai paskatina vadovus rinktis tokio amžiaus darbuotojus, kaip ir jie patys. Ir net suvokiant, kad komanda, kurioje yra skirtingo amžiaus darbuotojų, gali pasiekti geresnių rezultatų, neretai vadovams neleidžia į jaunesnius ar gerokai vyresnius darbuotojus žvelgti pozityviai.
Audrūnas Petrikaitis, UAB „Kavita“ ir „Optikos pasaulis“, savininkas, yra pasakojęs, jog anksčiau jam sunkiai prisijaukinti jaunus darbuotojus.
„Jaunimas atneša ir naujų idėjų, turi savo požiūrį, kuris gerokai skiriasi nuo mūsų. Pavyzdžiui, kai pats anksčiau bandydavau į darbą priimti jaunų žmonių, man visi jie atrodydavo prasti darbuotojai, ką nors darantys ne taip. O kai įmonėje pradėjo dirbti sūnus ir dukra, jie natūraliai pritraukė savo bendraamžių, ir dabar kolektyvas tikrai gerokai atjaunėjęs“, – atvirai pasakoja verslininkas.
 
Lemia ir sektorius
 
Palmira Sirusienė, „Noriu“ personalo sprendimų grupės direktorė, nurodo, jog renkantis naują žmogų, neretai ieškoma tokio, kuris amžiumi būtų artimas visų darbuotojų vidurkiui.
„Kai dirba panašaus amžiaus žmonės, dažniausiai jų interesų laukas sutampa, tad dirbti tokioje komandoje yra komfortiškiau nei kolektyve, kur darbuotojų amžius gerokai skiriasi“, - atkreipia dėmesį specialistė.
Ji pabrėžia, kad sektorius taip pat lemia tai, kokie darbuotojai – vyresni ar jaunesni – sudaro branduolį.
„Elektronikos, IT įmonių vadovai dažniau renkasi jaunus specialistus, kurie tiesiog verda profesiniame gyvenime. O štai statybų, pramonės, chemijos ar tekstilės įmonėse dominuoja vyresni specialistai, nes čia reikalinga patirtis, technologijos įmanymas, kuris įgaunamas per ilgus darbo metus. Tačiau jei ieškoma, tarkim, pardavimo vadybininkų, neretai vadovų žvilgsnis krypsta į jaunesnius, veržlius, dinamiškus darbuotojus“, - pasakoja p. Sirusienė.
Vis dėlto anksčiau ar vėliau teks ieškoti pamainos net labiausiai patyrusiems darbuotojams, todėl „Noriu“ personalo sprendimų grupės vadovė pabrėžia, kad kiekvienam vadovui reikės keisti požiūrį, prisitaikyti prie kultūrinių kartų skirtumų, suvokti, kad jaunimas į darbą ir gyvenimą žiūriu visai kitaip.
„Jei į komandą suburiami išsilavinę, lankstūs darbuotojai, nesvarbu, kokio jie amžiaus – tarpusavio supratimas netrunka atsirasti“, - sako p. Sirusienė.